24 Mayıs 2017

konferans@ipsos.com

Araştırmada Yenilikler Konferansı 2017

Araştırmanın gelişimine odaklanan ve geliri sosyal projelere aktarılan Türkiye’deki tek konferans olan Araştırmada Yenilikler Konferansı, bu yıl 24 Mayıs’ta Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleştirilecek.

Araştırma ve pazarlama dünyasındaki en sıcak konular 24 Mayıs’ta bu konferansta konuşulacak.

Konferansa katılım UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne yapılacak bağışla gerçekleştirilecek. Toplanan bağışlarla UNICEF’in “Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi” Programına destek olunacak.

Şimdiden ön kayıt yaptırmak isterseniz konferans@ipsos.com ‘a email göndermeniz yeterli.

KONUŞMACILAR

 • Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimini ise Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı.
  1997'de başlayan araştırmacılık hayatı, 2001 sonrasında kurucu ekibinde yer aldığı KMG ve sonrasında Ipsos'ta olmak üzere yaklaşık 18 yıldır devam ediyor.
  2015 yılına kadar 8 yıl süreyle Ipsos Loyalty Genel Müdürü ve Ipsos Türkiye İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2015 itibarı ile Ipsos Türkiye CEO'su olarak çalışma hayatına devam ediyor.

 • Başak Şengül, ortaöğretimini Pertevniyal Lisesi'nde tamamladıktan sonra gönlünde yatan fakültede, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde, lisans eğitimini aldı.
  Lise yıllarında aklına düşen "haberci" olma isteği üniversite yıllarında net bir karara dönüştü. "Sektörde iyi bir okul neresi olabilir?" ve "Habercilik heyecanı nerede solunabilir?" sorularının cevabı ise "CNN TÜRK"tü. 2000 yılında stajyer olarak adım attığı CNN TÜRK'te üniversiteden mezuniyeti sonrasında muhabir olarak göreve başladı. 6 yıl muhabirlik yaptı; 2006 yılında CNN TÜRK'ün Gece Görüşü programını sunmaya başladı. "Gece Görüşü"nde nöbet yaklaşık 3 yıl sürdü, ardından yine CNN TÜRK'te 6 ay süreyle "Farkında Mısınız?" programını hazırlayıp sundu.
  2009 yılı başında yuvadan ayrıldı ve Haber Türk'te spiker olarak görev yaptı. 2009 Eylül itibariyle yeniden yuvaya döndü. CNN TÜRK'te gün içi haber kuşaklarında spikerlik görevini sürdürdü. Hafta içi her gün Bugün programını sunuyor. Cuma akşamları da "Akıl Çemberi" ile gündemi aktarıyor.
  2005 yılında hazırladığı "AB Yolunda Zorlu Başlık: Çocuk İşçiler" dizi haberiyle haber program dalında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Haberlerde çocuklar ve kadınlar için pozitif ayrımcılık gözetilmesi gerektiğini düşünüyor. Siyasal gündemin, eğitim ve bilimdeki gelişmelerin yanı sıra iyi örnekler ve umut veren haberleri muhabir heyecanıyla takip ediyor.
  Şengül, iyi derecede İngilizce biliyor. Fırsat buldukça yüzüyor, Wing Chun, kickboxing ve fotoğraf ile ilgileniyor; kendi kendine çizim yöntemleri üzerine çalışıyor.
  Gezmeyi, görmeyi ve yeni tatlar denemeyi seviyor; seyahat ve yemek programlarını ilgiyle izliyor.

 • Cambridge Üniversitesi Psikometri Merkezi, online davranış ve bunun psiko-sosyal değerlendirmeleri konusunda uzmanlaşmış multi-disipliner bir araştırma enstitüsüdür. Vesselin, bu enstitüte Büyük Veri ve psikometrinin iş dünyasında ve toplumda artarak kullanımını ve anlaşılmasını sağlamak üzere çok çeşitli projeler gerçekleştirmektedir. Çalışmaları, dijital ayakizi tahminini ve iletişim, insan kaynakları, sağlık, eğitim ve güvenlik gibi çok çeşitli sektörlerde bunun kullanımının çoğaltılması üzerine yoğunlaşmaktadır. “Sihirli Sosu Uygulayın” inisiyatifiyle, Vesselin aynı zamanda dünya çapında milyonlarca insanla etkileşime geçmiş ve kişisel verilerin gizliliği ve online kişileştirme üzerine tartışmalar yapmıştır.

 • Ipsos’un kalitatif araltırmalar alanındaki uzmanlık alanı ve dünyanın en büyük Kalitatif Araştırma Şirketi olan Ipsos UU’nun Global CEO’sudur. 25 yıllık Pazar araştırma tecrübesi olan Jacquie, markaları güçlendirmek ve geliştirmek için temel içgörüleri ortaya koyan birçok global projede tutkuyla görev almıştır. Ipsos UU’nun araştırmaya kattığı Sıcak ve Soğuk yaklaşımlarını yaşayarak deneyimliyor ve gerçek hayatta gerçek insanları anlamak için devasa analitik verileri oyunlaştırma ile birleştiriyor. Araştırmanın geleceğine yön veren çalışmalarda yer almaktan her zaman heyecan duyuyor ve geleceğin daha çok içerikte, gerçek zamanlılıkta, dijital ve sosyalde olacağına inanıyor. Tek bir zamanda tek bir açıdan veri toplamak yerine bir marka ya da konu hakkındaki tüm içgörülerin yönetildiği bir ekosistem üzerinde çalışıyor.

 • 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Davranışsal bilimlere, özellikler de deneysel psikolojiye olan yoğun ilgisi doğrultusunda araştırma sektörüne yöneldi ve Ipsos’ta çalışmaya başladı. Kariyerine Tüketici Panelleri’nde başlayarak uzun soluklu kantitatif çalışmalarda uzmanlaştı. 2014 yılında Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA Programı’nı, MIT’de Inovasyon & Liderlik Programı’nı tamamlayarak master derecesini aldı. 2015’ten itibaren Ipsos Partnering Programı’nı yönetmeye ve Stratejik İçgörü Birimi’nde görev almaya başlayan Pelin, bu rolde hem çeşitli araştırmaların sentezini yaparak bütünsel ve aksiyona yönelik içgörü elde edilmesini hem de pazarlama bilimi, inovasyon ve modelleme takımlarıyla çalışarak tüketici araştırmalarına ilham verici, yeni bir bakış açısı getirilmesini hedefliyor.

 • Simon, Ipsos’un en son araştırmalarını ve yaklaşımlarını dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine taşımaya yönelik uzman bir ekip olan Ipsos Knowledge Center’a liderlik ediyor. Sık sık tüketici trendleri üzerine yazılar yazıyor ve konuşmalar yapıyor ve Huffington Post’ta blogger olarak yer alıyor. Simon kamu ve özel sektördeki çok sayıda müşteriyle işbirliğinde 25 yıllık bir tecrübeye sahip ve kamuoyu araştırmaları alanıda uzman. Twitter: @SimonMAtkinson

 • 2004 yılında Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişikiler bölümünde (İngilizce) lisans eğitimini, 2005 yılında Sabancı Üniversitesi Avrupa Çalışmaları bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında başladığı araştırma hayatını Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde sürdüren Semiha Feyzioğlu çeşitli kurum ve kuruluşlar için sosyal araştırma projeleri yürütmektedir.


 • Hacettepe Üniversitesi İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi-HUGO’nun kurucusu ve Müdürü, H.Ü. Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi (HÜAB) Müdür Yardımcısı olan Dr. Erdoğan, aynı zamanda Uluslararası Metropolis Yönetim Kurulu Üyesi, UNESCO-Türkiye MOST Komitesi üyesidir

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezunu olan Dr.Erdoğan Ankara Üniversitesi’nde yürüttüğü “Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri: 1990-2005” başlıklı doktora çalışmasının araştırmasını Konrad Adenauer Vakfı Bursiyeri olarak 1994-1999 yılları arasında Almanya’da Freiburg ve Bonn Üniversitelerinde gerçekleştirdi. Berlin Büyükelçiliği Basın Müşavirliği (2000-2002), TBMM AB Uyum Komisyonu (2004), YÖK Başkan Danışmanı, Hacettepe Üniversitesi Rektör Danışmanı (2012-2016) görevlerinde bulunan Dr. Erdoğan, Duisburg-Essen (2007), Berlin-Humboldt (2010), Oxford (2012) ve Johns Hopkins Üniversitesi Almanya Araştırmaları Merkezi AICGS’de (2014) misafir araştırmacı olarak çalışmalar yürüttü. Dr.Erdoğan, Avrupa’da 11 ülkede gerçekleştirilen “Euro-Turks-Barometre”, Türkiye’de de hem Suriyeli hem de Türklerle eş zamanlı yapılan kapsamlı kamuoyu araştırmaları olan Syrians-Barometer başlıklı kamuoyu araştırmalarını da yürütmektedir.

  Akademik ilgi alanları iradi ve zorunlu göçler, mülteciler, yurtdışındaki Türkiye kökenliler, AB, siyasal karikatürler, siyasal davranışlar, Almanya ve Türk dış politikası olan Erdoğan’ın son kitapları şunlardır:

  • Yurtdışındaki Türkler: 50. Yılında Göç ve Uyum (2010)
  • 50 Yıl 50 Karikatür: Alman Karikatüristler Gözüyle Türkler (2012),
  • Soğuk Savaş Sonrası Türk Dış Politikası (2013),
  • Türkiye’deki Suriyeliler, Toplumsal Kabul ve Uyum (2015)
  • Türkiye’nin Göç Tarihi: 14.Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye’ye Göçler (A.Kaya ile) (2015)
  • Türk İş Dünyasının Türkiye’deki Suriyeliler Konusundaki Görüş, Beklenti ve Önerileri (2015)
  • Kopuş”tan Uyum”a Kent Mültecileri- Suriyeli Mülteciler ve Belediyelerin Süreç Yönetimi: İstanbul Örneği (2017).

 • Sanem Bilgin Erkurt, Mart 2014’ten beri UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin genel müdürüdür. Bundan önce, 20 sene boyunca, büyük bölümü Londra’da olmak üzere finans sektöründe çalışmıştır. Son olarak, geniş bir uluslararası ekibi yönettiği, AllianceBernstein Londra - Global Gelişmekte Olan Pazarlar Büyüme Araştırmaları başkanlığına getirilmiştir.
  Londra Imperial College MBA ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ankara BSc diplomalarına sahip, İngilizce ve Almancayı akıcı şekilde konuşan Sanem, iki çocuk sahibi. Okumayı, yürümeyi ve piyano çalmayı seviyor.

Konferans Programı - Conference Agenda

24 Mayıs/May 2017 - Istanbul, Four Seasons Bosphorus

Moderatör: Başak Şengül, CNN TÜRK

Kayıt // Registration

09.30 – 10.00

Açılış Konuşması / Welcome Speech

10.00 – 10.30
Sidar Gedik – Konferans Başkanı // Conference Chairman

UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Programı Hakkında
About UNICEF UNICEF Turkish National Commitee and Programme of “Prevention of Child Labour in Agriculture

10.30 – 10.50
Sanem Bilgin Erkut, Genel Müdür / General Manager

Araştırmada Çığır Açıcı İki Büyük Trend: Deneyimsellik ve Bilgi Küratörlüğü
Two Next Big Research Trends Are Here: Experiential and Curation

10.50 – 11.20
Jacquie Matthews – Ipsos UU CEO

Kahve Molası // Coffee Break

11.20 - 11.40

Ipsos Global Trendler Araştırması
Ipsos Global Trends Survey

11.40 – 12.10
Simon Atkinson – Ipsos Chief Knowledge Officer

Araştırmada Dijital Ayak İzlerinin ve Psikometrik Tekniklerin Kullanımı
The Use of Digital Footprints and Psychometrics in Research

12.10 – 12.40
Vesselin Popov, Cambridge Üniversitesi / University of Cambrige

Soru, Cevap, Yorumlar // Q & A, Comments

12.40 – 13.00

Öğle Yemeği // Lunch Break

13.00 – 14.00

Soru Formu Tasarımında Davranış Biliminin ''Sihirsel'' Öğretilerinden Yararlanmak
Benefiting from Magical Learnings of Behavioural Science in Questionnaire Design

14.00 – 14.30
Pelin Halaçoğlu, Ipsos Partnering & Strategic Insight Director

Mülteci Hayatlar Araştırması // Lives of Refugees Research

14.30 – 15.00
Semiha Feyzioğlu, Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü

Soru, Cevap, Yorumlar // Q & A, Comments

15.00 – 15.20

Kahve Molası // Coffee Break

15.20 - 15.40

PANEL: Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler ve Bunların Topluma, Ekonomiye ve Pazarlamaya Olan Gelecek Etkileri
Syrian Refugees in Turkey and Their Future Impacts on Society, Economy and Marketing.

15-40 – 16.40
Moderatör: Başak Şengül, CNN TÜRK
Panelistler / Panelists:
Fatma Şahin, Eski Kurucu Aile Bakanı, Gaziantep Belediye Başkanı / Former Founder Minister of Family, Mayor of Gaziantep
Doç. Dr. Murat Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Kurucusu ve Müdürü / Director of Hacettepe University Migration and Politics Research Centre
Semiha Feyzioğlu, Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü / Ipsos Social Research Institute
Tulin Haji Mohamad, Araştırma Asistanı Hacettepe Üniversitesi / Research Assistant Hacettepe University

Soru, Cevap, Yorumlar // Q & A, Comments

16.40 – 17.00

Kapanış Notları // Closing Remarks

17.00 – 17.20

*Konferans boyunca simultane tercüme hizmeti sunulacaktır. // Simultaneous interpretation will be provided throughout the conference

KATILMAK İÇİN


Konferansa katılım UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne yapılacak minimum 480 TL bağışla gerçekleştirilecek.
Toplanan bağışlarla UNICEF’in “Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi” Programına destek olunacak.
Konferansa katılmak için yapılacak 1 bağış, 8 çocuğun 1 yıl boyunca eğitim almasını sağlayacak.
3 kişilik bağış yapan bir grup +1 kişiyi de davetli olarak getirebilecek.


Hesap bilgileri

Hesap Adı: UNICEF Türkiye Milli Komitesi
Yapı ve Kredi Bankası - Bilkent Şubesi
Şube Kodu ve Hesap No: 5065477
IBAN : TR96 0006 7010 0000 0050 6547 77


Konferansa katılmak için yapılacak bağışlar, okula gidemeyen/okulu terk etmiş
400.000 tarım işçisi çocuğun okula dönebilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, okulundan geri kalan çocukların
geri kaldıkları süredeki eğitimlerini telafi etmeleri ve informal eğitim alacakları 'Çocuk Dostu Alanlar' için kullanılacakDaha detaylı bilgi için
www.unicefturk.org

UNICEF “Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi” Programı Hakkında

Türkiye'de istihdamın %25'i tarım sektöründe gerçekleşiyor. Her yıl hasat zamanı 1 milyon insan göç ediyor.

Aylarca tarlaların yakınında, kanalizasyonun, temiz suyun olmadığı çok kötü şartlarda yaşıyorlar.

Ailelerin bu göçüne çocukları da eşlik ediyor.

Türk İstatistik Enstitüsüne göre Türkiye'de 893.000 çocuk işçi var ve bu çocukların %44'ü tarımda çalışıyor

6-18 yaş arası 393.000 tarım işçisi çocuk var.

Bu çocukların yarısı okula gitmiyor ve haftada 40 saatten fazla çalışıyorlar.

Tarım işçisi bir çocuğun eğitime dönmesi için yapılan çalışmalar 1 yıl için sadece 60 TL.

HABERLER

2016’da gerçekleştirilen Araştırmada Yenilikler Konferansı sunumları için buraya tıklayın.

Geçmiş yıllardaki Konferans videoları için buraya tıklayın.

MEKAN

Araştırmada Yenilikler Konferansı 24 Mayıs 2017'de Four Seasons Bosphorus İstanbul'da

Daha Detaylı Bilgi İçin


Ad Soyad

Telefon

Email

Mesaj

English